пн—чт
8:30—17:30
пт
8:30—16:15
перерва
12:30—13:15
ГіОЦ  /  Правові документи  /  Про ОСББ

Про ОСББ

Замініть на іконку або видаліть
Про надання пільг та субсидій
 
 

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

від 13 листопада 2013 р. N 860 Київ
Про надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків, у яких створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельні кооперативи)

Кабінет Міністрів України постановляє:

1.  Установити, що для надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків, у яких створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельні кооперативи), застосовується розмір внесків, що спрямовуються на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (з розрахунку на 1 кв. метр загальної площі квартири), визначений загальними зборами об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельного кооперативу), але не більше найвищого тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, встановленого відповідним органом місцевого самоврядування для будинків такої самої поверховості, а у разі їх відсутності - не більше найвищого тарифу на такі послуги, встановленого відповідним органом місцевого самоврядування.

2.  Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям забезпечити у встановленому порядку надання мешканцям житлових будинків, у яких створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельні кооперативи), пільг та субсидій для відшкодування витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням пункту 1 цієї постанови.

3.  Рекомендувати органам місцевого самоврядування подавати щомісяця інформацію про встановлені ними найвищі тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в розрізі поверховості будинків управлінням праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурним підрозділам з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі створення) рад.

Прем'єр-міністр України

М. АЗАРОВ

Інд. 70

© Інформаційно-аналітичний центр «ЛІГА», 1991 - 2013
© ТОВ «ЛІГА:ЗАКОН», 2007 - 2013

Замініть на іконку або видаліть
Типовий статут ОСББ
 
 
Відповідно до пункту 4 статті 30 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 29 листопада 2001 року N 2866-III НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Типовий статут об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та Типовий договір відносин власників житлових і нежитлових приміщень та управителя (детальніше ...).
Замініть на іконку або видаліть
Про реалізацію Закону України
"Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку"
 
 
Відповідно до статей 6, 11, 17 і 21 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" Кабінет Міністрів України ПОСТАНОВЛЯЄ:(детальніше...)
Замініть на іконку або видаліть
Закон України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку"
 
 
Цей Закон визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку. (Детальніше ...)
Замініть на іконку або видаліть
Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Що це?
 
 

Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку
Що це? І навіщо його створювати?

    Протягом останніх років в Україні все частіше можна почути про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) як альтернативу сучасній системі житлово-комунального господарства. В деяких областях на підтримку новостворених ОСББ виділяються кошти з місцевих бюджетів, все ж в пересічних мешканців виникає ще дуже багато питань щодо сутності та можливостей таких об’єднань. Що таке ОСББ? Для чого його створювати? Які можливості воно надає? Відповіді на ці та інші питання — Ви зможете знайти у даній статті.
   Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) — це юридична особа, неприбуткова організація, створена власниками квартир та приміщень будинку для поліпшення процесів використання свого майна та управління ним. Статус юридичної особи дозволяє ОСББ мати печатку та власний банківський рахунок, укладати цивільно-правові договори.
  Засновником та членом ОСББ може стати будь-який власник (співвласник) житлового або нежитлового приміщення в багатоквартирному будинку. Тобто, власник квартири (або її частини), власник жилого або нежилого приміщення (або його частини), власник будинку. Членами ОСББ не можуть бути: володільці та користувачі неприватизованих квартир (приміщень), орендарі квартир та нежитлових приміщень, особи, котрі не оформили право власності на належні їм квартири та приміщення. В кожному будинку може бути створений лише одне ОСББ.
  Основне призначення ОСББ — це покращення стану утримання житлових будинків та прибудинкової території; сприяння членам об’єднання в одержанні якісних комунальних послуг; раціональне використання платежів мешканців; управління спільною власністю.
Створення ОСББ надає мешканцям будинку ряд переваг та можливостей, які не мають жителі будинків, що перебувають у підпорядкуванні ЖЕК-ам.
Отож, завдяки ОСББ мешканці будинку можуть самостійно виконувати такі дії:
1. складати кошторис утримання своєї квартири;
2. визначати розмір внесків на утримання будинку;
3. формувати штатний розклад та персональний склад працівників, які обслуговують будинок, і встановлювати їм заробітну плату (управитель, сантехнік, двірник, електрик, бухгалтер, консьєрж, тощо);
4. вибирати найкращого виконавця житлово-експлуатаційних послуг (вивіз сміття, обслуговування ліфту, дезинфекція, ремонтні роботи тощо);
визначати черговість проведення поточного ремонту і контролювати його якість тощо;
5. отримати при будинкову територію у приватну власність і самостійно приймати рішення щодо її виконання;
6. більш результативно, ніж ЖЕКи та окремі громадяни, вимагати від постачальників комунальних послуг виконання умов угод.
  Окрім цих переваг, ОСББ мають ще ряд додаткових можливостей, що визначені законодавством.
По-перше, ОСББ як юридична особа може отримувати кредит на проведення ремонтів, установку лічильників, облаштування прибудинкової території тощо.
По-друге, приватизація нежитлових приміщень будинку може здійснюватися лише за погодженням з правлінням ОСББ, причому першочергове право на викуп таких приміщень має саме ОСББ. Це дозволить отримати у власність допоміжні приміщення багатоквартирного будинку (підвали, горища, тощо) та забезпечити себе від їх захоплення сторонніми особами та комерційними структурами. Після прийому будинку на свій баланс ОСББ може здавати в оренду допоміжні приміщення та направляти ці кошти на поліпшення технічного стану житла.
 Важливо знати, що  ОСББ має податкові пільги — за законом воно не платить податок на прибуток із тієї своєї діяльності, яка спрямована на утримання свого житла.
 Отож, на сьогодні, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків є альтернативою формою управління житловим будинком, що має ряд переваг для його мешканців.


Замініть на іконку або видаліть
Деякі правові та організаційні аспекти діяльності ОСББ
 
 

Правовою основою діяльності ОСББ є, перш за все, Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29 листопада 2001 року (Закон про ОСББ). Більш детально питання діяльності ОСББ врегульовує постанова Кабінету Міністрів України «Про реалізацію Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 1521 від 11 жовтня 2002 року (постанова КМУ № 1521).
  На підставі аналізу норм чинного законодавства можна зробити висновок, що Об’єднання Співвласників Багатоквартирного Будинку — є громадською неприбутковою організацією, що об’єднує власників житлових та (або) нежитлових приміщень в багатоквартирному будинку, діяльність якої спрямована на:
1. захист прав та інтересів власників приміщень в процесі отримання житлово-комунальних послуг;
2. захист прав та інтересів власників приміщень в процесі володіння, користування (використання) загальним майном багатоквартирного будинку (допоміжними приміщеннями, кладовими, гаражами, горищами, підвалами, тощо);
3. утримання на належному рівні будинку, його інженерних комунікацій та прибудинкової території.

  Чинним законодавством передбачено, що ОСББ може бути створено в будь-якому багатоквартирному будинку незалежно від форми власності з числа тих, хто приватизував або придбав квартиру, а також власника будинку або його уповноваженої особи, власників житлових і нежитлових приміщень. ОСББ створюється з метою забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов’язків, належного утримання та використання допоміжних приміщень, конструктивних елементів будинку, технічного обладнання будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх обов’язкових платежів, передбачених законодавством та статутними документами (стаття 4 Закону про ОСББ).
Основна діяльність ОСББ спрямована на здійснення функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів ОСББ, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам ОСББ в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами, а також — виконання членами ОСББ своїх зобов’язань, пов’язаних з діяльністю ОСББ.
 ОСББ є юридичною особою, має печатку зі своїм найменуванням та інші необхідні реквізити, розрахункові рахунки в установах банків. ОСББ — неприбуткова організація і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між членами об’єднання. Об’єднання є ефективною альтернативою звичним для всіх житлово-експлуатаційним конторам, що здійснюють управління житловим фондом. Однак, якщо останні, в основному через недостатнє фінансування, не завжди в змозі виконувати свої обов’язки щодо забезпечення належного утримання та експлуатації житлового фонду, то ОСББ, завдяки фінансуванню необхідних заходів самими власниками через систему різних внесків, в більшості випадків в змозі досягти гідного рівня утримання багатоквартирних будинків. Це і є головною причиною, через яку створення ОСББ в даний час набирає темпи.
  На сучасному етапі розвитку громадянського суспільства в Україні об’єднання співвласників багатоквартирного будинку стають чи не єдиною альтернативою в справі реформування житлово-комунального комплексу в державі. Запровадження інституту ОСББ в галузі утримання багатоквартирних житлових будинків та управління їх майном дасть змогу створити дієвий та ефективний механізм захисту прав та інтересів кожного «пересічного» власника приміщення від свавілля та безвідповідальності надавачів житлово-комунальних послуг.

Замініть на іконку або видаліть
Підготовча робота зі скликання установчих зборів
 
 

Процедурі скликання установчих зборів зі створення ОСББ має передувати певна підготовча робота. Практичний досвід створення ОСББ показує, що весь тягар підготовчої роботи зі скликання установчих зборів лягає, як правило, на членів ініціативної групи та на кандидатів в органи управління ОСББ. Ініціативна група зі скликання установчих зборів повинна складатися із не менше ніж трьох осіб, які мають право бути членами ОСББ. (див. попередню статтю).
Отож, для скликання установчих зборів, члени ініціативної групи повинні здійснити такі підготовчі заходи:
1. скласти список власників квартир, житлових та нежитлових приміщень;
2. розробити проект Статуту ОСББ;
3. сформувати проект порядку денного установчих зборів;
4. обрати час і місце проведення установчих зборів (зручні для більшості учасників);
5. скласти повідомлення про проведення установчих зборів зі створення ОСББ (при цьому обов’язково зазначити, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час їх проведення, проект порядку денного);
6. визначитись з кандидатурами в органи управління ОСББ (голова, члени правління та ревізійної комісії, тощо).

  Проект статуту ОСББ рекомендується розробляти беручи за основу Типовий статут об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, затверджений Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 141 від 27 серпня 2003 року . Враховуючи всі заходи, які потрібно здійснити, найкраще починати підготовку завчасно (за кілька місяців до очікуваної дати скликання установчих зборів). Як показує практика, найбільше часу забирає складання списку власників квартир, житлових та нежитлових приміщень. Також, буває важко обрати час, який є зручним для більшості мешканців (пам’ятайте, що для того, щоб можна було приймати рішення, на установчих зборах повинні бути присутніми хоча б 50 % власників квартир).

Замініть на іконку або видаліть
Перші кроки на шляху до створення ОСББ
 
 

Процедура створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі ОСББ) є досить тривалою.
Для створення ОСББ, перш за все, необхідно провести установчі збори. Скликання їх здійснюється власником будинку або ініціативною групою, що складається мінімум з трьох власників квартир або власників житлових та нежилих приміщень.
Для того, щоб скликати установчі збори кожному власнику у будинку надсилаються рекомендованим листом або вручаються під розписку відповідні повідомлення. Важливо знати, що це потрібно зробити не пізніше ніж за 14 днів до дати очікуваного проведення зборів. У такому повідомленні обов’язково вказується:
— з чиєї ініціативи скликаються установчі збори;
— місце і час проведення установчих зборів (повинні бути зручними для більшості можливих учасників);
— питання, що розглядатимуться на зборах (відповідно до проекту порядку денного установчих зборів).
  У Законі про ОСББ відсутня будь-яка вимога про обов’язковість підписання повідомлення про проведення установчих зборів. Проте, досить доцільно зібрати підписи осіб, яким ви вручили повідомлення про проведення установчих зборів. В першу чергу, маючи підписи власника будинку і/або членів ініціативної групи на повідомленні, дозволить Вам легко довести дотримання вимог законодавства про склад і кількість членів ініціативної групи в процесі створення ОСББ, у разі виникнення будь-яких питань, що стосуються реєстрації ОСББ (у тому числі на етапі реєстрації в органах державної влади). Крім того, наявність підписів власника або членів ініціативної групи на повідомленні зведе до мінімуму можливість оскарження правомірності створення ОСББ на тій підставі, що не були дотримані вимоги законодавства щодо необхідного складу і кількості членів ініціативної групи.
  У голосуванні на зборах беруть участь власники квартир, житлових та нежитлових приміщень або уповноважені ними особи при наявності нотаріально засвідченої довіреності. Для підтвердження своєї особи учасники зборів повинні мати документ, що засвідчує особу (бажано — паспорт); для підтвердження права власності на квартиру, житлове або нежитлове приміщення (або їх частину) - документ, що засвідчує право власності (свідоцтво про право власності, договір купівлі-продажу, дарування тощо). Про необхідність мати при собі на установчих зборах зазначені документи бажано вказати в повідомленні, що розсилається власникам квартир, житлових та нежитлових приміщень.
  Установчі збори є правомочними, якщо на них присутні більше 50% власників будинку. Враховуючи зазначену обставину, до проведення зборів ініціативній групі, яка скликає установчі збори ОСББ, варто з’ясувати кількість власників у багатоквартирному будинку, направивши, наприклад, відповідний запит в житлово-експлуатаційну контору. У разі відсутності достатньої кількості осіб на установчих зборах ініціатор призначає нові дату, місце і час проведення зборів. Новопризначені установчі збори можуть бути скликані не раніше ніж через 14 днів після дня, в який установчі збори не відбулися.
  Установчі збори скликаються для санкціонування створення ОСББ, затвердження його статуту та обрання органів управління. Рішення на установчих зборах приймаються шляхом поіменного голосування та оформлюються особистим підписом кожного, хто проголосував, у протоколі, що ведеться на установчих зборах ОСББ. У відповідних графах протоколу ставиться результат голосування кожного з присутніх на зборах — «за» або «проти». Кожен із власників на установчих зборах ОСББ має один (!)голос — незалежно від кількості квартир або приміщень, що знаходяться в його власності, а також від їх площі. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше 2/3 присутніх на зборах осіб, які мають право голосу.
 Для проведення зборів і подальшої реєстрації ОСББ доцільно буде також розглянути на установчих зборах наступні питання:
1. визначення назви ОСББ;
2. обрання голови установчих зборів (проводить установчі збори) та секретаря (веде протокол установчих зборів);
3. обрання членів правління та голови правління, членів ревізійної комісії;
4. визначення представника для реєстрації ОСББ в органах державної реєстрації і т.п.
 В Типовому статуті ОСББ передбачено положення, відповідно до якого голову правління ОСББ обирає правління. Правління ОСББ має право здійснювати свої повноваження лише після державної реєстрації ОСББ. Однак Законом про ОСББ встановлено, що до моменту державної реєстрації ОСББ та постановки на облік в органах податкової служби, голова ОСББ має бути обраний. Тому, рекомендується закріпити в проекті статуту ОСББ положення, згідно якого голова ОСББ (який за посадою є головою правління ОСББ) обирається установчими зборами ОСББ. В подальшому обрання голови ОСББ може здійснюватись як правлінням, так і загальними зборами (конкретний варіант має бути визначений учасниками установчих зборів в статуті).

Статут ОСББ

Статут ОСББ складається відповідно до Типового статуту (стаття 7 Закону про ОСББ). У статуті ОСББ вказуються:
— назва і місцезнаходження ОСББ;
— мета створення, завдання та предмет діяльності;
— перелік неподільного майна, що знаходиться у спільній сумісній власності (слід записати індивідуальні ознаки, розміри та площу саме того майна, яке є в наявності у даному житловому будинку; перелік такого майна можна попередньо отримати за запитом в житлово-експлуатаційній конторі);
— перелік майна, що перебуває у спільній частковій власності (частина допоміжних приміщень житлового комплексу, — комори, гаражі, в тому числі підземні, майстерні і т.д.);
— права та обов’язки членів ОСББ щодо спільного та неподільного майна;
— статутні органи ОСББ (загальні збори, правління і ревізійна комісія), їх повноваження і порядок формування;
— порядок скликання та проведення загальних зборів ОСББ, періодичність їх скликання;
— порядок голосування та прийняття рішення на загальних зборах, перелік питань, для яких необхідна кваліфікована більшість голосів;
— джерела фінансування, порядок використання майна та коштів ОСББ;
— порядок прийняття кошторису, створення та використання фондів ОСББ;
— порядок і умови укладення договорів між ОСББ та кожним власником квартири, приміщення;
— перелік питань, які можуть вирішувати збори представників;
— порядок прийняття у члени ОСББ та виключення з нього;
— права та обов’язки членів ОСББ;
— відповідальність за порушення статуту та рішень статутних органів ОСББ;
— порядок внесення змін до статуту;
— підстави та порядок ліквідації, реорганізації (злиття, поділу) ОСББ і вирішення майнових питань, пов’язаних з цим.
  В цілому всі вище перераховані питання достатньо повно врегульовані в Типовому статуті. Однак, за бажанням, учасники установчих зборів ОСББ мають право записати у своєму статуті та інші додаткові положення, про що прямо зазначено у статті 7 Закону про ОСББ.

Членство в ОСББ

  Членом ОСББ може бути будь-яка фізична або юридична особа, яка є власником квартири (квартир) або приміщення (приміщень) у багатоквартирному будинку. Членство в ОСББ добровільне. Воно може набуватися одночасно зі створенням ОСББ на установчих зборах або індивідуально — на підставі письмової заяви за згодою ОСББ. Заява може бути подана в будь-який момент існування ОСББ. Порядок прийняття в члени ОСББ визначається статутом (як правило, це питання відноситься до компетенції загальних зборів).
  Членство в ОСББ припиняється на підставі письмової заяви, а також у разі втрати права власності на квартиру, житлове чи нежитлове приміщення, у зв’язку з відчуженням квартири, житлового або нежитлового приміщення, у випадку реорганізації або ліквідації ОСББ, виключення з членів ОСББ, а також на інших підставах, передбачених законодавством.

Державна реєстрація ОСББ

  Порядок державної реєстрації об’єднань співвласників багатоквартирного будинку регулюється Постановою Кабінету міністрів № 1521 та Законом України «Про порядок державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» від 15 травня 2003 року.
Треба сказати, що по ряду запитань зазначені нормативні акти містять чимало суперечностей, тому на практиці нерідко виникають труднощі при реєстрації ОСББ.
Для державної реєстрації ОСББ уповноважена установчими зборами особа подає до органу державної реєстрації такі документи:
1. реєстраційну картку з заявою про реєстрацію ОСББ (форма 1, затверджена наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва «Про затвердження форм реєстраційних карток» № 67 від 9 червня 2004);
2. протокол установчих зборів;
3. два оригінали статуту ОСББ, підписані головою установчих зборів, і п’ять його копій;
4. список членів ОСББ.

У списку членів ОСББ зазначають:
— номер квартири або дані нежитлового приміщення;
— прізвище, ім’я, по батькові власника або уповноваженої ним особи;
— розмір загальної площі житлового або нежитлового приміщення (або його частини);
— загальна площа житлових та нежитлових приміщень у будинку.
  Список членів ОСББ повинен бути засвідчений підписами власників приміщень або уповноважених ними осіб, та підписом голови установчих зборів.
  Реєстрація ОСББ здійснюється протягом одного місяця. Відомості про реєстрацію ОСББ включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців.

Прийняття житлового комплексу на баланс ОСББ

   Після державної реєстрації ОСББ є кілька варіантів прийняття житлового комплексу на баланс ОСББ. Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку може (1) прийняти на свій баланс весь житловий будинок; (2) за договором із попереднім власником залишити його [попереднього власника] балансоутримувачем всього житлового будинку або його частини; (3) укласти договір з юридичною особою, статут якої передбачає можливість здійснення відповідної діяльності, про передачу на баланс усього житлового будинку або його частини.
  Рішення про прийняття на баланс житлового комплексу приймається кваліфікованою більшістю голосів учасників загальних зборів, тобто 3/4 присутніх на зборах членів ОСББ.
 Процедура передачі на баланс житлового комплексу визначена Порядком передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, затвердженого постановою КМУ № 1521.
 Для прийняття житлового будинку на баланс створюється комісія, до якої входять представники попереднього балансоутримувача та ОСББ. У разі прийняття рішення про передачу житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи до комісії включаються також представники зазначеної юридичної особи.
 Рішення загальних зборів ОСББ про прийняття та передачу житлового комплексу або його частини на свій баланс або на баланс іншої юридичної особи оформляється протоколом. У протоколі необхідно визначити перелік осіб, які будуть входити в комісію, створену для прийняття та передачі житлового будинку, а також особа, уповноважена підписувати акт прийому-передачі житлового будинку або його частини з балансу на баланс.
 Комісія визначає технічний стан будинку і складає акт прийому-передачі житлового будинку або його частини з балансу на баланс. Отож, для здійснення передачі житлового будинку або його частини необхідно мати технічну документацію: інвентарна справа, акт приймання в експлуатацію, плани зовнішніх мереж і т.д.
 Після завершення передачі будинку на баланс, ОСББ може розпочинати свою господарську діяльність.